WHYNDTYW (Why Have You Not Done This Yet Wednesday)

Take a vacation. 

I promised my son a trip somewhere in the country when he graduated high school. Pick a place and we will go there and do all the things. I tried to provide suggestions: Boston, New York, DC, visiting Revolutionary and/or Civil War battle sites etc. In the end we are going to St. Augustine, FL. 

My parents live there so free “hotel” so yeah! My parents are getting older so visiting is a good thing. And as it turns out, there is lots of stuff to do there. My son loves military history so that’s not a bad place to see some cool old forts. 

Now, of course, work has just gotten very busy and I really can’t afford the time away. I will pay for this week with nights and weekends. I’m tempted to cancel. BUT … 

1. The last vacation we took was 2012 when we went to the Grand Canyon. 

2. I made a promise to him and backing out is just mean. 

3. The work will still be there no matter what. 

4. It’s not every mom who gets to spend a week with her 18 year old son. 

So despite my reservations, we are going. 

It will be okay in the end. So go on vacation. Go do the things with family. The work isn’t going anywhere. And you will feel better in the end!

WHINBTTGITW (why have I not been to the gym in two weeks wednesday)? 

So here is the low down – three weeks ago we ago we were pondering moving to a space that better fits our needs and were pretty apathetic about the whole thing since the housing market is ca-razy right now and there are just not a lot of houses for sale and if they do happen to be for sale they get snapped up super quickly.  So here we are casually browsing for a place and two weeks later we are in the process of buying a new house and prepping the heck out of our house to get it ready to be on the market starting next week (eep). 

So this whole process has certainly been testing our fitness with carrying heavy boxes up and down stairs and moving 150 pound doors around…. Yes, our “spare parts” doors weigh at least that much.   My legs are Jello and my arms are rubber but I’m very thankful that I do crossfit because I can’t imagine how I would feel if I didn’t! 

So as far as WHYNBTYW, I will go for a home improvement item which I am a huge fan of now.   We have some older outdoor decks that we stained a few years ago but they were looking rough.  I bought some new stain… Rustoleum 10x… It’s line painting with peanut butter.   This stuff is perfect for old wood!   I barely recognize my side deck and front stairs.  I opted to paint the stairs with the textured roller (so they wouldn’t be slippery) and I painted the vertical pieces with a paint brush (note:  the grit in this paint will ruin your paint brush just FYI).   So, if you have an older deck that is still solid but looking sad… Definitely check out the rustoleum line, highly recommend. 

If you know anyone that wants a very pretty Victorian house in Wooster, Ohio… Send them my way.. I happen to know one for sale 😛

Why Have You Not DONE This Yet?

This is a story of a rock. Actually many rocks.

My husband and I were walking the dogs and he found a painted rock. We picked it up and looked at it. On the back was a # and directions telling us to take a picture, post to this Facebook Group (Northeast Ohio Rocks) and rehide the rock. So we did.

I went to the group to discover close to 200,000 people painting and hiding rocks for others to find. And I thought, I can do this! I love to paint stuff. So I went into the yard, found a few rocks and painted some ‘hero’ logos on them (spiderman, superman, batman etc.) and #herorocks was born. Scroll through the page and you will see so many pictures of very happy humans. Turns out that when one finds a painted rock, it really makes your entire day!

Since then, I’ve gone to a rock store and purchased rocks. And earlier this week I discovered that WalMart (of all places) sold 3-5′ FLAT, ROUND rocks!!!  So I ordered 60 pounds of them. The people at ‘site to store’ are going to hate me, not that I care.

I paint them in large batches in the evening. I find this so enjoyable that I have to force myself to go to bed so I can get up for crossfit in the morning!

So even if you aren’t artistically inclined, take your dog for a walk and SLOW DOWN and look around. You just might get lucky and discover not only a painted rock, but a new, very relaxing hobby.IMG_3255[1]

WHYNBTYW

I’m thinking it might be an honest to goodness miracle that I not only found something to write about, but I’m posting it on a Wednesday!

This is the non-preview version of a post from a while back on the Glukos Energy Gummies. (I don’t work for them, they didn’t encourage this review.)

I was given a sample pack in my WODBOM box a few months ago. My son and I simply looked at the label and it said a serving was 6 gummies. So we each took 6 and happily chewed away. THEN we read the label a bit further. ‘For best results, take 3 pre and 3 post-workout’.  Oops…

My initial impression was they were quite dense. I was expecting more of a gummy bear texture and these were a LOT thicker. But the fruit punch flavor was pretty good and neither of us had any kind of sugar high nor sugar crash from eating them

They were good enough for me to head to their website and guess what?! They were on sale for 50% off! Can’t pass that up. So I bought a box of each flavor (Fruit Punch, Lemon and Orange) and it cost me what 1.5 boxes would have cost. SCORE!

My coach is often on me about making sure I eat SOMETHING before the workout. If I didn’t work out at 5am, that would probably be a lot easier, but I usually just get up and scoot out the door. This was a possible solution because I could chew them in the car on the way there and the post-workout ones on the way home.

Each box has 12, 2-serving packages and I bought 3 boxes for a total of 72 servings. I have 2 packages left and am pretty good about taking them before a workout; it’s rare that I forget. I drink a glass of water and then chew these on the way out the door.

I have NEVER felt that rush of ‘oh man…this workout better get going’. I have never take them post-WOD and felt a sugar rush. I don’t know if they actually work, or if it’s a placebo effect, but I do like taking them both pre and post-WOD. I feel as if I perform a tad better (keep in mind that a tad better is like a snail beating a slug at a race!) and I don’t feel as if I run out of energy (well… compared to last year).

All the flavors taste really good. I think my favorite is the orange because it’s a great blend of sour and sweet. The lemon leans toward sour and the fruit punch leans toward the sweet, so there is something for everyone in terms of taste.

I keep going on their web site to order. Here’s is my dilemma…I paid half price the first time I ordered. It was some random thing I guess. So now I’m struggling with paying full price. I’m not saying they aren’t worth it (24 per box, so basically $1 per serving), but since I paid half that, I’m hesitating. I will probably break down and order a box or two and then keep waiting for a sale.

If you look on their site, they also have: drinks, protein powder, energy powder and bars. I have not tried any of those products, to be honest. But I do like these gummies! It’s almost like taking candy before and after a WOD. And who doesn’t like candy?

I don’t know the nutrition science behind the stuff that is in these, but I do know that I like the taste and they seem to have a positive effect on my workouts.

Here is a link to their site, if you want the skinny on their nutrition and ingredients.

Glukos Energy Nutrition Label

 

WHYNBTYW

Okay, okay…I’m really bad at getting these posts up on time. It is kinda hard to review products, but one came in the WODBOM box this past month that I think you guys might really like, especially if you are fan of nut-butters.

IMG_1767[1]

As you can see, this is an organic product made from different nuts and seeds. It has approximately the same calories as a serving of peanut butter (2 TBSP = 190 Cal). Though it might be hard to tell from this label since the serving size is 19g, but 14g is 1 TBSP. You can work out the rest of the math if you really want to. It’s close, trust me.

IMG_1769[1]

It says to kneed the product thoroughly and if there is one downfall to this, when they say thoroughly, they are oh so serious about this. I THOUGHT I was thorough…NOPE. So the oil came out first and then the rest and I had to mix it all together on top of my rice cake. Not very fun at all. I was better with another package and it was fine.

It is smooth and creamy. It had great taste, kind of a cross between peanut butter and cashew butter. It’s appearance is darker than peanut butter and with small black flecks; I assume these to be pieces of chia seeds, but I don’t honestly know. You certainly didn’t get a ‘crunch’ when you were eating, so even with black flecks, it was just fine.

I went to their website (NUTZO2GO) and saw that you don’t buy directly from them, but from Amazon, which is fine. Whatever…

You can also see they have several different combination of nut butters, both in creamy and in crunchy, in small containers or in the individual serving packages. For those of you concerned with organic, vegan, gluten free etc there are many different certifications listed, so you can make sure the food meets your individual needs and desires.

They make a chocolate hazelnut butter, for those of you who like Nutella, a peanut butter and various mixes and blends. None of their products seems to be simply one nut, however. So even the peanut butter has other nuts in it, which, IMHO, only adds to the nutritional value. Unfortunately, one cannot subsist on peanut butter alone, though I would really love to be able to do just that!

They have tons of recipes and you can even download an e-book of recipes. There are 14 PAGES of recipes, everything from salads, to protein bars, no-bake ‘cookies’, smoothies and even a sweet potato cinnamon roll. I cannot decide if that sounds delicious or gross, but the picture looks amazing. Bookmark this part of the site for later!

The price is a lot more than regular, store-bought peanut butter, and a quick search on Amazon shows that it is also more expensive than organic cashew butter, though perhaps for some of you a 4$ difference in price for 16 oz isn’t a big deal.

I know there are some foods I will splurge on occasionally and some that I simply refuse to pay a high price for, and will not purchase. This product falls somewhere between those two. I’d be willing to get a container, but I certainly wouldn’t replace my beloved peanut butter for 2 reasons: 1. Peanut butter is life and 2. Peanut butter is a LOT cheaper. So yes, I loved the product and yes, I’d be willing to splurge every once in a while on a tub, or get a few single serving packets for a change of pace.

If you do nut butters, give this a try. You won’t be disappointed!

WHYNBTYW

Welcome to hump day!  It’s so good to be back at the gym and feel 100% again.  My motivation this morning was literally “I don’t feel like going but when I couldn’t go all I wanted to do was go so I’ll enjoy that I can go now”.

Since it’s officially Wednesday it’s also whynbtyw!!  My recommendation for today is to go out and buy some mason jars…. Preferably the quart size.  These mothers are the absolute perfect size for a lunch salad!  A simple search on Google or Pinterest yields a plethora of recipes for jar salads.  So far I have tried a taco salad (delicious but cold ground beef is sketchy to me… I would use chicken next time) and a strawberry spinach salad.  The mason jars are great storage for the salad and you put the dressing in the bottom so the rest of the salad doesn’t get soggy.

So, highly recommend seeking out some mason jars. If the salad thing doesn’t work out, a second google search for mason jar crafts should give you some other creative outlets.

Enjoy!

WHYNBTYW

Look at this! A Why Have You Not Bought This Yet Wednesday actually occurring on a Wednesday! It must be a miracle!!

Last month, in my WODBOM box, I got a small bag of THE MOST AMAZING CHIPS EVER!!

IMG_1012

These are essentially rice chips and magic made to taste basically like potato chips! Now, I’m much more of a “sweets” person when it comes to a cheat meal or cheat snack. But occasionally I love me some potato chips and seriously 7 potato chips isn’t a serving, no matter what the package says. And besides, since the chips are always in pieces, how in the world am I to know what 7 chips is?

These came in a single serving package and while I’m not saying they are good for you, they aren’t terrible either and if one is going to insist on a small snack every now and again, these seem like a nice compromise.

They tasted delicious, gave me just the amount of “salty” snack that would cure a craving, but didn’t leave me wishing I had a larger bag. They were nice and crunchy and while not quite the same as a potato chip, they were close enough. They are a little thicker than a traditional potato chip.

IMG_1013

As you can see by the label, it’s not like these are GOOD for you, but they aren’t loaded with fat, and their sodium level is reasonable, though they sure had that potato chip salty taste!

I found them on Amazon. They have sea salt, BBQ, sour cream and onion and pizza flavored ones. I’m eternally happy that I got the sour cream and onion. As of this writing, you can get several variety packs, ranging from $18 to $46, depending on how many packages you want in the box. You can also get boxes with just one flavor in the same price ranges. I like the fact that they are all single serving sizes. That would help reduce temptation for me.

You can also find them on Facebook, just search for Rise Buddy. They seem like a couple of guy trying to get a company off the ground.

Healthy? Maybe not so much. Healthier? Yes. Yummy? Oh you bet!!